OZNANILA na 22. nedeljo med letom, 1. 9. 2024

NE NADOMEŠČAJMO BOŽJIH ZAPOVEDI S ČLOVEŠKIMI DOLOČILI

Tisti čas so se okrog njega zbrali farizeji in nekateri pismouki, ki so prišli iz Jeruzalema, in videli so, da nekaj njegovih učencev jé z obredno nečistimi, to je z neumitimi rokami. Farizeji in vsi Judje se namreč držijo izročila prednikov in ne jedo, če si prej skrbno ne umijejo rok. Tudi ničesar s trga ne jedo, če se prej ne umijejo. In še mnogo drugega se držijo po izročilu: umivajo kozarce, vrče in bakrene lonce. Zato so ga farizeji in pismouki vprašali: »Zakaj se tvoji učenci ne ravnajo po izročilu prednikov, ampak jedo kar z nečistimi rokami?« Odgovóril jim je: »Prerok Izaíja je dobro prerokoval o vas hinavcih, kakor je pisano: ›To ljudstvo me časti z ustnicami, a njihovo srce je daleč od mene. Toda zaman mi izkazujejo čast, ker učijo človeški nauk in zapovedi.‹ Božjo zapoved opuščate in se držite človeškega izročila.« In spet je poklical k sebi množico in ji govóril: »Poslušajte me vsi in doumite! Nič ni zunaj človeka, kar bi ga moglo omadeževati, če pride vanj, ampak ga omadežuje to, kar pride iz človeka. Od znotraj namreč, iz človekovega srca, prihajajo hudobne misli, nečistovanja, tatvine, umori, prešuštva, pohlepi, hudobije, zvijača, razuzdánost, nevoščljivost, bogokletje, napuh, nespamet. Vse te hudobije prihajajo od znotraj in omadežujejo človeka.« (Mr 7,1-8.14-15.21-23)

Pomembno se je zavedati, kaj je tisto, kar nas v resnici umaže. Že kot majhni otroci smo se naučili umivati roke in skrbeti za zunanjo čistočo, Jezus pa nas spodbuja, da bi z enako skrbnostjo oz. še bolj skrbeli tudi za notranjo čistost.
Gospod, naj imam do vseh čiste in iskrene namene!

NAPOVEDNIK
Pri sv. maši ob 8.30 prepeva ŽUPNIJSKI PEVSKI ZBOR.

Popoldne ob 16. uri je srečanje ZAKONSKE SKUPINE JP4.

Na ČETRTEK PRED PRVIM PETKOM bomo ob 18. uri pred Najsvetejšim molili za nove duhovne poklice in stanovitnost poklicanih.

Na PRVI PETEK počastimo Jezusovo srce, da bi bogato blagoslovil kraje in skupnosti, kjer bodo imeli na častnem mestu njegovo podobo in ga ljubili in častili ter se mu izročali v posebno varstvo. Dopoldne bomo po domovih obiskali bolne in ostarele, da bodo lahko prejeli zakrament sv. spovedi in obhajilo. Sporočite, če poznate koga, ki bi bil vesel našega obiska.

V petek, 6. 9., bo ob 20. uri srečanje ŽUPNIJSKEGA PASTORALNEGA SVETA.

Prihodnjo nedeljo, 8. 9., ob 16. uri je srečanje ZAKONSKE SKUPINE JP1.

Prihodnjo nedeljo, 8. 9., ob 16.30 je srečanje FRANČIŠKOVEGA SVETNEGA REDA.

KATEHEZA
Pred vrati je NOVO KATEHETSKO LETO 2024/25. Razpored dejavnosti je obešen na oglasni deski in je na voljo tudi na spletni strani.
Z rednimi srečanji osnovnošolskih skupin začnemo v ponedeljek, 9. septembra 2024.
Starši veroukarjev ste povabljeni, da ob prvem veroučnem srečanju izpolnite VPISNICO, s katero obenem tudi izrazite soglasje za versko vzgojo svojih otrok. Vpisnico lahko izpolnite tudi v župnijski pisarni v prvem tednu septembra. Poiščite dejavnost, ki vam bo pomagala pri verski in duhovni rasti!

DRUŽINSKA KATEHEZA
V letošnjem letu bomo začeli tudi z družinsko katehezo, ki bo potekala enkrat mesečno, na drugo nedeljo v mesecu, torej prihodnjo nedeljo.
Pričnemo s sv. mašo ob 10. uri, potem pa sledi skupno srečanje v dvorani in nato po posameznih starostnih skupinah. Srečanje sklenemo ob 14. uri, vključeno je tudi kosilo.
Prijave: forms.gle/DyQjySVb5ZfFDcMX6

DUHOVNI POKLICI
Popoldne ob 15. uri je NA BREZJAH MOLITEV ZA NOVE DUHOVNE POKLICE pri frančiškanih. Trenutno imamo frančiškani tri kandidate postulante, enega novinca in tri ponovince. Bogu hvala za nove duhovne poklice!
V soboto, 14. 9., bo na PTUJSKI GORI potekal ŠKOFIJSKI MOLITVENI DAN za duhovne poklice.

MARIJINO ROJSTVO, 8. 9.
Prihodnjo nedeljo je praznik veselja: na svet prihaja tista, ki naj postane Odrešenikova in naša mati. Marijino rojstvo je prvo vidno dejanje drame odrešenja. Vsebino tega praznika povzema odpev k Zaharijevemu hvalospevu pri hvalnicah: »Tvoje rojstvo, Božja Mati in Devica, je razveselilo vesoljni svet; kajti iz tebe je izšlo sonce pravice, Kristus, naš Bog, ki je odpravil prekletstvo in dal blagoslov, uničil smrt in nam podaril večno življenje.«
Ta dan lahko v naši baziliki prejmete POPOLNI ODPUSTEK.

PAPEŽ FRANČIŠEK
Kateheza pri splošni avdienci,
28. avgusta 2024
Morje in puščava

Morje in puščava. Ti dve besedi se ponavljata v mnogih pričevanjih, ki jih prejemam tako od migrantov kot ljudi, ki jim pomagajo. Ko rečem »morje«, v kontekstu migracij mislim tudi na ocean, jezero, reko in vse nevarne vodne površine, ki so jih mnogi bratje in sestre po vsem svetu prisiljeni prečkati, da bi dosegli svoj cilj. In »puščava« niso le sipine in pesek ali kamni, ampak tudi vsa tista nedostopna in nevarna območja, kot so gozdovi, džungle, stepe, kjer migranti hodijo sami, prepuščeni sami sebi. Migranti, morje, puščava. Današnje migracijske poti so pogosto zaznamovane s prečkanjem morij in puščav, ki so za mnoge, premnoge ljudi, smrtno nevarne. Zato se danes želim ustaviti pri tej drami, tej bolečini. Nekatere od teh poti poznamo bolje, saj so pogosto v središču pozornosti; druge, večina, pa so malo znane, vendar nič manj uporabljene.
Večkrat sem govoril o Sredozemlju, ker sem rimski škof in ker je simbolično: mare nostrum, kraj komunikacije med narodi in civilizacijami, je postal pokopališče. Tragedija pa je, da bi lahko rešili mnoge, večino teh mrtvih. Jasno je treba povedati: obstajajo tisti, ki si z vsemi sredstvi sistematično prizadevajo zavrniti migrante. In ko se to počne zavestno in odgovorno, je velik greh. Ne pozabimo, kaj pravi Sveto pismo: »Tujca ne izkoriščaj in ne zatiraj,« (2 Mz 22,20). Sirota, vdova in tujec so ubogi par excellence, ki jih Bog vedno brani in prosi, da jih branimo.
Vir: www.vaticannews.va

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.